Microgreens


Nasiona Microgreens

     Zdrowy, aromatyczny i pożywny dodatek do bardzo wielu potraw, MICROGREENS są coraz częściej uprawiane w pomieszczeniach do tego specjalnie przygotowanych jak i na parapetach okiennych. Niewątpliwą zaletą jest to że nie zajmują wiele miejsca i są gotowe w przeciągu kilku dni. Z tego powodu coraz więcej osób zainteresowana jest uprawą microgreens, młodych listków roślin, które można uprawiać przez cały rok.

     Uprawa microgreens to świetna alternatywa dla każdego kto nie ma ogrodu, a chciałby we własnym zakresie produkować sobie naprawdę zdrową i wolną od pestycydów żywność.

      Microgreens uprawiane z nasion to po prostu warzywa lub zioła, które zbierane są w fazie pierwszego liścia właściwego. Najpopularniejsze rośliny uprawiane na mikro liście znamy z uprawy kiełków, należą do nich: brokuł, rzodkiewka, fasola, jarmuż czy gorczyca. Ale jest tez wiele innych roślin które można uprawiać na mikroliście, zachęcamy do eksperymentów.
Uprawa bazylii na mikroliście
Bazylia na Microgreens

 Microgreens uprawa

      Nie ma jednego sposobu na hodowlę roślin na mikro liście, każdy musi wypracować sobie najodpowiedniejszy. Większość osób uprawia te małe roślinki tradycyjnie, rozrzucając cienką warstwą nasiona na specjalistycznej glebie, podczas gdy inni stosują maty z włókien kokosowych lub systemy hydroponiczne w oparciu o sztuczne podłoże.

      Po wybraniu odmiany lub skomponowaniu swojej ulubionej mieszanki ziół nadszedł czas na wysiew. Najprostszym sposobem i zarazem najmniej czasochłonnym jest wypełnienie płaskich tac gotową mieszanką do wysiewu ziół, a następnie wysianie nasion na wierch. Siejemy gęsto i równomiernie.

      Można przysypać nasiona piaskiem lub warstwą podłoża, ale spowoduje to, że młode roślinki zostaną pokryte brudem, co utrudni zbiór i czyszczenie roślin. Pozostawiając nasiona nie przykryte, uzyskujemy większy dostęp do całej długości rośliny.

      Po wysiewie i obfitym zroszeniu podłoża najlepiej jest przykryć tacę pokrywą lub umieścić w mikro szklarence. Ewentualnie można też przykryć plastikową torbą, najważniejsza żeby zatrzymać wilgoć podczas kiełkowania. Większość nasion nie potrzebuje światła do kiełkowania i można trzymać je w ciemności.

      Gdy rośliny wykiełkują i zaczną rosnąć, umieszczamy je pod sztucznym światłem lub na widnym parapecie z naturalnym światłem i podlewamy tak aby podłoże nie przeschło. Podlewać należy delikatnie lub najlepiej stale zraszać podłoże zraszaczem, tak aby nie wymyć młodych roślinek. Cały czas kontrolujemy czy nie pokazuje się pleśń, w takim przypadku ograniczamy podlewanie, a jak to nie pomoże to najlepiej zacząć uprawę od nowa. Pamiętając o bezwzględnej wymianie podłoża.

Jak zbierać microgreens

      Istnieją różne opinie na temat tego jak długo uprawiać mikrogreens. Jedni hodowcy zbierają je zaraz po pojawieniu się liścieni i pierwszych liści właściwych. Inni czekają, aż rozwinie się jeszcze kilka liści, dzięki czemu uzyskują większy plon oraz bardziej wyrazisty smak „dorosłej” rośliny. Tak naprawdę to czas zbioru w dużej mierze zależy od typu roślin. Dla każdej odmiany ten czas będzie inny i najlepiej wypróbować go indywidualnie. Takie rośliny jak ogórecznik lekarski pokrywają się sztywnymi włoskami i w takiej fazie są już nie smaczne.
 

    Microgreens najlepiej zbierać za pomocą ostrych nożyczek lub noża, ucinając łodygi jak najbliżej podłoża. Cięcie powinno być ostre i czyste aby rośliny jak najdłużej zachowały świeżość.
Resztki z uprawy najlepiej przeznaczyć na kompost.



Duży wybór nasiona na stronie Gardens4you.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Uprawa Microgreens

Dokarmianie ptaków zimą.