Dokarmianie ptaków zimą.


       Warto w okresie zimowym zadbać nie tylko o własne zdrowie, ale też o dobrą kondycje naszych ptasich sprzymierzeńców. 


         Aby cieszyć się obecnością i śpiewem ptaków nie trzeba mieć od razu ogromnego ogrodu.
Nawet na balkonie w bloku możemy stworzyć odpowiednie warunki dla ptaków zimujących.

         Przestrzeń na której dobrze i bezpiecznie czują się ptaki zapewni nam idealne warunki do obserwacji zachowania naszych ptasich gości. Odwdzięczą się nam z pewnością porannym świergotem oraz zmniejszoną ilością komarów, które z chęcią zjadają. Na balkonie wystarczy zawiesić karmnik, my polecamy karmniki Prosperplast typu double do powieszenia na balustradzie lub za pomocą linki pod sufitem. Karmniki te mają wysoki brzeg ograniczający rozsypywanie nasion przez ptaki, a zamknięty pojemnik z pokarmem dozowanym automatycznie do minimum ograniczy bałagan wokół karmnika. 




         Jednak najlepiej jest zaprosić ptaki zimujące do przydomowego ogrodu. W ogrodzie warto karmnik powiesić na drzewie w miejscu niedostępnym dla kotów, kun i innych drapieżników. Można też karmnik ustawić na wbitym w ziemie paliku, w takim przypadku proponujemy karmnik Prosperplast typu round gdyż można go umieścić nawet na kiju od grabi! Ważne żeby był stabilny i postawiony w miarę blisko okna, aby cieszyć się z odwiedzin skrzydlatych przyjaciół. Warto też posadzić krzewy z dużą ilością owoców dojrzewających późną jesienią i przyciągające rozmaite ptaki do ogrodu. W tej roli idealnie sprawdzą się berberysy, ogniki czy rokitnik pospolity.
 


Powieśmy na drzewie budki lęgowe dla sikorek lub szpaków, zięby i strzyżyki odwdzięczą się nam za nie przycięty żywopłot, gęstwinę łodyg hortensji pnącej lub bluszczu. Nie zapominajmy też o płytkim pojemniku z często zmienianą wodą lub kawałek płaskiego brzegu nad oczkiem wodnym.


Czym karmić ptaki zimą?

Może lepiej zadać pytanie, czym nie karmić ptaków zimujących. Z pewnością nie należy wrzucać do karmników resztek z naszych posiłków, czy choćby często stosowanym do tego celu chlebem. Zarówno gotowane resztki warzyw jak i chleb zawierają dużą ilość soli, która przy braku wody może doprowadzić do śmierci ptaków. Nieodpowiednie są też wszystkiego rodzaju solone orzeszki oraz suszone owoce. Najlepsze dla ptaków są czyste nasiona roślin oleistych, mieszanki przygotowane z takich nasion z dodatkiem zbóż lub pokarmy tłuszczowe:
Słonecznik czarny dla ptaków zimujących – najbardziej uniwersalny pokarm dla dzikich ptaków. Słonecznik należy do roślin astrowatych, a jego nasiona bogate są w tłuszcz, zawierają dużo składników mineralnych oraz soli. Z uwagi na mniejszą wielkość oraz delikatniejszą łupinę większość ptaków woli słonecznik czarny niż pasiasty. Jego mniejszy rozmiar dodatkowo zachęca większą ilość ptaków, od sikorek po sójki.
Orzeszki ziemne – kolejny wysokoenergetyczny pokarm dla ptaków. Orzeszki ziemne można podawać w postaci „fistaszków” z łupiną lub wyłuskane nieblanszowane orzechy czerwone. Pamiętajmy tylko aby nie wykładać ptakom zimującym orzeszków ziemnych solonych z puszki – wyrządzimy im więcej szkody niż pożytku. Orzechy czerwone lub fistaszki najlepiej podawać ptakom w postaci gotowych pakietów zapakowanych w siateczki, które najlepiej zawiesić na drzewach. Po paru dniach sprawdźmy czy orzechy zostały zjedzone i jeśli tak to zdejmijmy siateczkę z drzewa i wrzućmy do pojemnika na plastik! Szczególnie jeśli wywieszamy pokarm w parku lub na osiedlu.
Mieszanki tłuszczowo – zbożowe. Mieszanki zazwyczaj dostępne są w postaci wygodnych do zawieszenia małych kul tłuszczowych o gramaturze ok. 85g lub dużych kul tłuszczowych o gramaturze 500g. Coraz większą popularnością cieszą się ładnie wykonane dziuple z pokarmem w której może być parę otworów z pokarmem. Większa ilość miejsc z pokarmem ułatwia pobieranie pokarmu przez większą ilość ptaków, a puste otwory można uzupełnić mieszanką tłuszczowo – nasienną w postaci bloku tłuszczowego. Mieszanki tłuszczowo – nasienne przyciągają do ogrodu ptaki owadożerne, które w okresie wiosenno-letnim będą żywić się szkodnikami z naszego ogrodu.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Microgreens

Uprawa Microgreens